SAUGUS IR GREITAS ATSISKAITYMAS 30 DIENŲ PINIGŲ GRĄŽINIMO GARANTIJA

Apie perlus

Perlų rūšys – natūralūs arba kultivuoti

Natūralūs perlai yra labai reti, nes jie formuojasi natūraliai, moliuskuose (be žmogus įsikišimo). Perlo augimo procesas vyksta kai į moliuską patenka parazitas, smėlis ar kitas svetimkūnis. Laikui bėgant moliuskas padengia perlamutru svetimkūnį – taip susidaro perlas. Perlamutras yra vidinis moliuskų kriauklės sluoksnis, susidaręs iš plonų kalcio karbonato plokštelių ir organikos. Cheminė perlo ir perlamutro sudėtis yra tokia pati. Verta pažymėti, kad tikro perlo kaina yra labai didelė, kadangi jiems natūraliai susiformuoti yra nepaprastai sunku.

Kultivuoti perlaikaip ir natūralūs, užauga moliuskuose, tačiau skiriasi pats procesas – žmogus į moliuską įsodina branduolį. Perlas auga nuo aštuoniolikos mėnesių iki ketverių metų (priklausomai nuo perlo rūšies). Kultivuoti perlai auginami visame pasaulyje, tačiau pagrindinės jų auginimo šalys – Japonija, Kinija, Australija, Filipinai bei Vietnamas.

Kultivuoti gėlavandeniai perlai – auginami ežeruose ir tvenkiniuose

Šios rūšies perlai yra vieni iš labiausiai paplitusių šiuo metu rinkoje, nes viena kriauklė gali išauginti perlus net iki 25 kartų!

Gėlavandeniai perlai pasižymi švelniomis pastelinėmis natūralių perlų spalvomis: balkšva, rožine, persikine, levandų. Šios spalvos yra visiškai natūralios. 

Gėlavandeniai perlai taip pat yra dažomi ryškiomis ir intensyviomis spalvomis: juoda, pilka, raudona, karališka violetine, safyro mėlyna, citrinine geltona ir daugybe kitų. Tokie perlai tampa labai įdomiu akcentu ir traukia akį savo išskirtinumu. Perlų kokybė ir autentiškumas dažymo metu nenukenčia. Kultivuotų gėlavandenių perlų dydis yra 3-12mm.

Perlų formos yra pačios įvairiausios – pailgi, pusapvaliai (kiaušinio formos) ovalūs, apvalūs, netaisyklingos formos, Keshi ir kt. formos. 

Savo forma išsiskiria Keshi perlai, kurie gali būti tiek gėlavandeniai tiek sūrių vandenų. KESHI susiformuoja moliuskui atmetus ar išspjovus įdėtą branduolį perlo augimo proceso metu, procesui dar nepasibaigus. Būtent dėl kitokio augimo proceso – KESHI perlai, neturi branduolio. Antrasis jų susidarymo būdas – perlo augimo proceso metu branduolys suyra/plyšta, taip susiformuoja du skirtingi perlų dariniai. Japoniškai „Keshi“ reiškia – aguona. Keshi perlai dažniausiai gana maži, nes neturi branduolio, o jų forma labai įvairi, ir gana netaisyklinga. Spalvos – pačios įvairiausios.

Sintetiniai/dirbtiniai perlai – yra gaminami iš plastiko ar stiklo. Tai nėra tikri perlai, jų vertė maža.

Majorica perlai

Kaip ir perlų, užaugintų austrėse, taip ir gaminant Majorica perlus, naudojamos organiškos procedūros ir medžiagos, esančios gamtoje. Šių perlų gamyboje naudojant pažangiausias technologijas ir specialų procesą, Majorica perlus galima laikyti „tobulais perlais“ dėl jų spalvos, blizgesio, tekstūros ir ilgaamžiškumo. Pagal gemologinėse laboratorijose atliktus tyrimus nustatyta, kad Majorica perlai nepaprastai panašūs į geros kokybės kultivuotus perlus. Kuriant Majorica perlus, taikomi griežti gamybos standartai. Gamybos proceso, labai panašaus į kultivuotų perlų auginimo metu, perlo branduolys padengiamas daugybe sluoksnių perlamutro – jis suteikia Majorica perlams unikalų blizgesį. Siekiant perlą paversti tobulu, jis yra kruopščiai nupoliruojamas. Užbaigiant visą procesą, kiekvienas perlas turi pereiti griežtą kokybės kontrolę siekiant užtikrinti perlo spalvos atsparumą, blizgesį ir švytėjimą bei atsparumą kenksmingiems išorės veiksniams.

Kultivuotų jūrinių perlų rūšys

Akoya perlai yra auginami sūriuose Japonijos (daugiausia), Kinijos bei Vietnamo vandenyse. Šios rūšies perlai išsiskiria beveik tobulai apvalia forma bei išskirtiniu blizgesiu, puikiai atspindinčiu šviesą. Kadangi austrė, kurioje užauga Akoya perlai yra gana nedidelė, lyginant su kitų rūšių perlais, šių perlų dydis yra mažesnis – 6-8mm. Dažniausiai pasitaikanti spalva – balta su aukso, rožiniais, kreminiais ar sidabriniais atspalviais.

Taičio perlai renkami aplink Prancūzijos Polinezijoje esančias salas (Taitis yra pagrindinė ir didžiausia sala), pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje. Taičio perlai kartais yra vadinami juodaisiais perlai, tačiau jie nėra visiškai juodi. Šie perlai dažniausiai būna tamsios mėlynos, žalios, violetinės, rudos, sidabrinės spalvos. Verta paminėti, kad Taičio perlai yra vieninteliai „juodi“ perlai, kurių spalva yra natūrali (gėlavandeniai ir Akoja perlai yra dažomi norint išgauti tamsias perlų spalvas). Mažiau nei 10% visų Taičio perlų yra apvalūs, todėl jie taip pat būna ovalūs, „barokiniai“, „žieduoti“, o jų dydis svyruoja 8-16mm. Dėl savo natūralios ir unikalios spalvos bei egzotinės išvaizdos, Taičio perlai priklauso antrai pagal vertę perlų rūšiai.

Pietų Jūros perlai dėl savo dydžio (8-20mm), ribotos auginimo vietovės (šiaurės Australija ir Filipinų salos) bei ilgo perlų auginimo laiko (gali užtrukti net iki 4 metų), yra patys rečiausi ir brangiausi iš visų perlų rūšių. Šie perlai turi storiausią perlamutro sluoksnį, todėl Pietų Jūros perlų spindesys yra labai subtilus. Dažniausiai pasitaiko baltos arba aukso spalvos perlai.

10 FAKTŲ APIE PERLUS

1. Perlas yra vienintelis brangakmenis sukurtas gyvo organizmo – austrės.

2. Visos austrės iš pradžių yra vyriškos lyties, bet po maždaug trijų metų jos pakeičia lytį į moterišką.

3. Trys pagrindinės sūriųjų vandenų kultivuotų perlų rūšys yra: Akoja, Tajičio ir Pietų jūros. Jie sudaro apie 5 proc. visų išgaunamų perlų kiekio.

4. Gėlavandenių perlų austrė gali auginti 30-50 perlų vienu metu. Gėlavandeniai kultivuoti perlai sudaro apie 95 proc. visų išgaunamų perlų kiekio.

5. Pietų jūros perlai yra ypatingai reti. Šio tipo perlų išgaunama maždaug 10 kartų mažiau negu deimantų.

6. Austrių kriauklės, kuriose auga perlai, dėl jose esančio perlamutro sluoksnio yra naudojamos įvairiems dirbiniams, o austrių minkštimas yra valgomas.

7. Seniausias įrašas apie perlus užfiksuotas apie 2300 m. prieš Kristų.

8. Neseniai Australijoje buvo rastas perlas kuriam, manoma, yra maždaug du tūkstančiai metų.

9. La Peregrina yra vienas iš žymiausių perlų pasaulyje (žr. nuotraukas). Jis yra kriaušės formos, 500 m. senumo ir dydžio kaip balandžio kiaušinis. Ispanijos karalius, Napoleonas Bonapartas ir Elizabeth Taylor buvo šio perlo savininkai. Cartier mados namų sukurtas vėrinys su šiuo perlu 2011 m. buvo parduotas už 11,8 mln. dolerių.

10. IX-XX a. sandūroje, narų ieškančių perlų mirties tikimybė buvo 50 procentų, kadangi narus dažnai užpuldavo rykliai.

IDOMI INFORMACIJA

Kaip atskirti tikrus perlus?

Paprasčiausias būdas kaip atskirti, kad perlas yra tikras ar dirbtinis yra perbraukti perlą per dantų emalį. Jeigu jis bus natūralus, pajusite ausiai ne itin malonų džeržgesį. Taip pat perlas dažnai turi natūraliai gamtoje susidariusių dėmių/inkliuzų. Tikri perlai nėra tobuli – gamtoje tokie neegzistuoja. Jeigu perlas yra lygus, tobulos formos be jokių inkliuzų ar smulkių įbrėžimų – labai gali būti, kad tai yra dirbtinis perlas.

Perlai ir medicina

Nuo senovės Kinijos ir Indijos iki viduramžių Europos ir Arabijos – beveik kiekvienoje kultūroje perlai buvo naudojami medicininiais tikslais, nesvarbu, ar tai būtų afrodiziakas, ar vaistas beprotybei gydyti. Buvo sakoma, kad perlai, dėvimi kaip papuošalai, turi gydomųjų galių, galintys išgydyti įvairias ligas ir negalavimus. Viena legenda net pasakoja, kad perlas, įdėtas į bambą, padės išgyti skrandžio ligas! Kiti negalavimai, kuriems gydyti buvo paskirti perlai, yra atminties praradimas, nemiga, astma, gelta, kepenų problemos, širdies problemos, nevaisingumas, vabzdžių ir gyvačių įkandimai. Buvo manoma, kad perlas yra ypač galinga brangenybė!

Įdomu tai, kad farmacijos pramonė ir šiandien naudoja perlus. Ypač prastos kokybės perlai, netinkami papuošalams, sumalami iki smulkių miltelių ir naudojami aukštos kokybės farmaciniam kalciui gaminti!

Perlai mitologijoje

Beveik visų, perlus sutikusių kultūrų mitologijoje sakoma, kad perlai turi paslaptingas galias. Visai nenuostabu! Atsižvelgiant į natūralių perlų retenybę ir paslaptingą jų grožį, kas galėtų teigti, kad perlai nėra dievų dovana?

Indų kultūroje perlai siejami su mėnuliu ir yra meilės bei tyrumo simboliai. Sakoma, kad dievas Krišna atrado pirmąjį perlą, kurį padovanojo savo dukrai jos vestuvių dieną.

Islamo kultūroje perlas yra dar svarbesnis. Koranas pasakoja apie perlus kaip vieną iš didžiausių rojaus dovanų, o pats perlų papuošalas laikomas tobulumo simboliu.

Krikščionybėje perlas yra laikomas natūralumo ir tyrumo simboliu.

Šie pasakojimai ir legendos yra reikšmingos iki šių dienų. Pavyzdžiui, perlai dažnai asocijuojasi su vestuvėmis ir nuotaka – tokia idėja, greičiausiai susijusi su Krišnos ir jo dukters vestuvėmis. Mūsų visuomenėje vyrui taip pat yra priimta dovanoti perlų papuošalą savo žmonai po 30 metų, laimingai ir darniai pragyventų santuokoje.

Buvo manoma, kad perlai atneša meilę ir vaisingumą, simbolizuoja tyrumą ir apsaugo nuo blogio. Tikriausiai dėl mitologinės prasmės perlams buvo priskiriamos gydomosios galios ir jie buvo naudojami gydant įvairius fizinius negalavimus.

Verta pabrėžti tai, kad perlų spalvos visada buvo siejamos su tam tikromis savybėmis: juoda ar auksine – klestėjimu, mėlyna – meile, rožinė – sėkme.

Rinkdamiesi perlus, atkreipkite dėmesį į:

Blizgesį – tai pats svarbiausias perlo vertinimo kriterijus. Blizgesys yra nustatomas pagal tai, kaip gerai perlai atspindi šviesą. Kuo perlas labiau blizga, tuo jis vertingesnis.

Formą – Įprastai, brangesni ir labiau vertinami yra apskritos formos perlai, tačiau paskutiniu metu vis labiau į mados pasaulį veržiasi netaisyklingos formos perlai, kurie žavi savo unikalumu ir originalumu.

Spalvą – nors daugeliui perlai asocijuojasi su tradicine – balta spalva, iš tikrųjų perlai yra pačių įvairiausių spalvų – gamtoje sutinkama visa vaivorykštės spalvų ir atspalvių perlų paletė.

Paviršiaus nelygumus – natūralūs perlai gali turėti įvairių, kultivacijos procese atsiradusiu įbrėžimų, dėmių ir kitų paviršiaus pakitimų. Šie išskirtiniai bruožai nėra laikomi perlo broku. Būtent tokie maži netobulumai padaro papuošalą – unikaliu.

Dydį – dideli perlai labai retai randami gamtoje, didžioji dalis kultyvuotų gėlavandenių perlų yra mažesni nei 10 mm, tuo tarpu, natūralūs perlai didesni, tačiau labai reti, ir labai brangūs.

Suderinamumą –  paprastai tariant, jei perkate auskarų porą, natūralu, kad jie yra sudaryti iš skirtingų perlų. Gamtoje nebūna dviejų identiškų perlų, todėl jų spalvos ir formos suderinamumas ir atitikimas labai vertinami (kalbama tiek apie dydį tiek apie spalvas ir atspalvius).

Perlų svoris

Dažniausiai perlas yra apibūdinamas pagal jo dydį (skersmuo milimetrais), o ne pagal jo svorį. Nepaisant to, perlo svoris taip pat gali būti įvardytas, ypač jei perlas yra labai didelis.

Perlo svoris paprastai nurodomas karatais (carat), grūdais (grain) ar momomis (momme). Kultivuotų perlų svoris yra matuojamas karatais arba momomis, o natūralių perlų – grūdais. Norint lengviau suprast šiuos tris svorio mato vienetus, juos galima palyginti vienas su kitu ir kiekvieną jų paversti gramais.

1 karatas 4 grūdai 200 miligramai 1/5 gramo
1 grūdas 1/4 karato 50 miligramai 1/20 gramo
1 moma 18,75 karato 3750 miligramai 3,75 gramo

Didžiausias perlas, kuris kada nors buvo žinomas, iš pradžių buvo vadinamas Alaho perlu, tačiau dabar žinomas kaip Lao Tzu perlas. Jis buvo rastas 1934 m., netoli Filipinų Palavano salos. Šios perlo skersmuo 238 milimetrai ir jis svėrė 6,4 kg! Tai yra net 32 000 karatų! Lao Tzu perlas įvertintas 40 000 000 USD.

Palyginimui: 7,5 milimetrų skersmens kultivuotas perlas sveria apie 3/5 g arba 3 karatus.

PERLŲ PRIEŽIŪRA

Kultivuoti perlai perlai yra natūralūs produktai. Kiekvienas perlas yra individualus, unikalus, bet kartu ir jautrus. Papuošalai iš perlų tinka kiekvienai progai, tad norėdami jais džiaugtis, reikėtų atkreipti dėmesį į keletą perlų priežiūros patarimų.

Kosmetika, kvepalai, prakaitas ar net aplinka kurioje esate gali paveikti perlų spalvą ir blizgesį. Rekomenduojame papuošalus iš perlų reguliariai valyti minkšta šluoste, kad nesubraižytumėte ir nepažeistumėte perlų paviršius. Laikykite perlų papuošalus minkštame medžiaginiame maišelyje arba specialioje papuošalų dėžutėje atskirai nuo kitų papuošalų.

Taip pat rekomenduojame bent kartą per metus savo perlų papuošalą duoti juvelyrui apžiūrėti. Jis jį nuvalys, patikrins ar gerai veikia užsegimas ir patikrins siūlo, ant kurio suvertas perlų vėrinys būklę.

Vadovaudamiesi šiais keliais paprastais patarimais, ilgai džiaugsitės savo nuostabiu perlų papuošalu!

 

Uždaryti
Uždaryti

Prisijungti

Uždaryti

Krepšelis (0)

Krepšelis tuščias Krepšelyje nėra jokių produktų.